Śląska Grupa Bluesowa

Jan „Kyks” Skrzek, Leszek Winder, Michał „Gier” Giercuszkiewicz i Jerzy Kawalec grali ze sobą od 1972 roku pod nazwą Apogeum, a później jako Bezdomne Psy. Po śmierci basisty, Jerzego „Kawy” Kawalca, w 2003 roku jego miejsce zajął Mirosław Rzepa, a zespół zmienił nazwę - powstała ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA. Każdy z muzyków tworzących zespół jest częścią historii polskiego bluesa a stworzony i pieczołowicie pielęgnowany najprawdziwszy "śląski blues" cieszy uszy bywalców festiwali i koncertów. Pełne estradowego luzu widowiska, których największym atutem jest artystyczny autentyzm silnie nacechowany „śląskim klimatem”, zaskarbiły sobie wielką sympatię licznej rzeszy fanów.

Nie inaczej było tego wieczoru w Mszanie, Starej Winiarni. Licznie zgromadzona Folwarczna Publiczność dostąpiła po raz kolejny na przestrzeni ostatnich lat zaszczytu obcowania z legendarnymi muzykami i ich pełnym bluesa przekazem. Charakterystyczny, surowy głos Skrzeka, gitarowy kunszt i wirtuozeria Windera, warsztat Rzepy i dynamika "Giera" przyprawiły na dobrą chwilę naszego etatowego korespondenta Zenona Be o niedowład ogranu mowy. To musiało być "coś"!

Lata płyną, a wydaje się że SGB z każdym rokiem nabiera niewiarygodnego wigoru – to chyba doświadczenie oraz serca i dusze które przepełnia muzyka. Ci Panowie nigdy nie przejdą na emeryturę! Harmonijka nigdy nie trafi do szuflady, klawiszy nie pokryje kurz, struny nie popękają ze starości, a w bębnach nie zalęgną się myszy – bo muzyka to Ich całe życie, a instrumenty to ich miłości. „Skazani na Bluesa” – z tym przeznaczeniem żyją i tą misję wykonują najlepiej na świecie!

Dziękujemy za wspaniały koncert Muzykom:
Jan „Kyks” Skrzek – śpiew, fortepian
Leszek Winder – gitara elektryczna
Michał „Gier” Giercuszkiewicz – perkusja
Mirosław Rzepa – gitara basowa, gitara elektryczna
* Agnieszka Łapka - Wokalistka, plastyk. Śpiewa charakterystycznym niskim głosem. Debiutowała w zespole Ości złożonym z weteranów śląskiego bluesa. Przez wiele lat Agnieszka współpracowała z Janem Skrzekiem i Śląską Grupą Bluesową.
* Krzysztof Głuch – Pianista, kompozytor Jest jednym z czołowych pianistów jazzowych i bluesowych. Ceniony muzyk sesyjny, inicjator wielu projektów muzycznych. Nagrywał i koncertował z miedzy innymi: Martyna Jakubowicz, Ireneusz Dudek, Dżem, Cree, Pick-up, Young Power, Free Dancing i inni.