Piotr Nowak, były basista Breakout i Blackout, przyjaciel Tadeusza Nalepy | Muzyczny Folwark zaprasza!

XVI-wieczny KASZTEL - CHATEAU Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna, ul. Ogrodowa 2 zaprasza:

27 kwietnia 2019r., godz. 20:00: PIOTR NOWAK BAND!

Piotr Nowak był jedynym basistą, który grał z Tadeuszem Nalepą zarówno w grupie Blackout, jak i Breakout, a potem w jego solowych projektach. Do Blackoutu przyszedł w 1966 roku na miejsce Andrzeja Soleckiego, który w tym okresie decydował się podjąć studia.

Na początku skład Blackoutów był więc taki: Tadeusz na gitarze, ja na basie, na organach Krzysztof Dłutowski, za bębnami siedział Józiu Hajdasz. Śpiewała Mira Kubasińska, Stan Borys - wtedy jeszcze Stanisław Guzek - i oczywiście Tadeusz. A ja sobie w chórkach podśpiewywałem 🙂 Później (1968) odszedłem z Blackoutów, a mówiąc precyzyjniej - Tadeusz mnie urlopował, mówiąc, że się muszę wyspać, bo mu nawalałem z przychodzeniem na próby. W tym czasie Tadeusz zmienił nazwę zespołu na Breakout.

Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska występowali na początku z Krzysztofem Dłutowskim na klawiszach, Michałem Muzolfem na basie i Józefem Hajdaszem na bębnach. Po telefonie od Nalepy w sierpniu 1969 roku do do zespołu trafił Piotr Nowak. Nalepa nawiązał też współpracę ze znanym jazzmanem, Włodzimierzem Nahornym, grającym na saksofonie i flecie. Odeszli Dłutowski i Muzolf. Nalepa "dzielił i rządził" w zespole.

Z Piotrem Nowakiem zagrali m.in. na festiwalu w Sopocie, występowali w holenderskich klubach i programach telewizyjnych; razem z The Hollies, The Who, Jethro Tull, oraz jako support przed Led Zeppelin. Festiwal bluesowy w Essen, Opera Berlińska w Berlinie Zachodnim... cała trasa "zarobiła" na zakup nowoczesnych instrumentów i sprzętu nagłaśniającego.

Piotr Nowak odchodzi od zespołu w 1969 roku - jak mówi dzisiaj (i jak tłumaczył Nalepie) odejście było planowe. Muzyk ożenił się i wyjechał do Gorlic. Grupa Breakout oficjalnie zakończyła działalność w 1982 roku, kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową. W ciągu następnych lat była kilkakrotnie reaktywowana, głównie z okazji festiwali bądź pojedynczych koncertów. Nalepa i Nowak byli przyjaciółmi, kontaktowali się ze sobą, wielokrotnie wspólnie występowali na scenie.

Dzisiaj Piotr Nowak jest ostatnim żyjącym członkiem grupy Breakout w składzie z 1969 r.: Mira Kubasińska zmarła pierwsza (październik 2005), Tadeusz dwa lata później (marzec 2005), a perkusista Józef Hajdasz w maju 2015 r.

Przełom, muzyczne "wskrzeszenie" Piotra nastąpiło w 2015 roku po jednym z rocznicowych koncertów pamięci Nalepy. Poznał wtedy rzeszowskiego perkusistę, Roberta Bartusika, który "popełnił" utwór w klimatach Breakout'u i namawiał go usilnie do napisania tekstu i... do jego zaśpiewania!

Zaproponowałem, żeby tekst zrobić z tytułów piosenek Breakoutów. Sam nie mogłem sobie poradzić, więc poprosiłem o napisanie przyjaciela, Arkadiusza Zawilińskiego. Kiedy tekst był gotowy, zadzwoniłem do Bogdana Loebla, żeby tego utworu nie potraktował jako plagiat, w końcu składał się z tytułów jego piosenek. Bogdan stwierdził, że zestawienie tytułów to żaden plagiat.

Kiedy po nagraniu piosenki Loebl dostał gotowy utwór, zapytał „kto to śpiewa?” W słuchawce telefonu Nowak usłyszał: „k…, dlaczego ciebie Nalepa do mikrofonu nie dopuścił?”

 

Utwór spodobał się także bratu Tadeusza, jego żonie Grażynie i synowi Piotrowi. Nosi tytuł „Pamięć” i znalazł się na debiutanckiej płycie zespołu PIOTR NOWAK BAND. Jest na niej sześć utworów Roberta Bartusika, dwa utwory gitarzysty Sebastiana Stachurskiego, w tym jeden do tekstu Bogdana Loebla, a drugi do tekstu Zbigniewa Działy, wokalisty RSC.

Jeden utwór „Dziewczyna moja” jest mój, ponownie do tekstu Arkadiusza Zawilińskiego. Odtworzyłem go z pamięci sprzed 50 lat. W grupie Blackout wykonywaliśmy go z Andrzejem Soleckim. Nie był nagrany na żadnej płycie, ani nie był nigdzie zapisany. Trochę zapamiętałem, trochę dopisałem ...

 

Zespół Piotr Nowak Band wystąpi w Muzycznym Folwarku 27 kwietnia o godzinie 20:00. Bilety można nabyć na stronie https://www.folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne_koncerty/pid/19792 (W przedsprzedaży są tańsze!)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

2 Responses

  1. Czarek
    | Odpowiedz

    Gratuluję i serdecznie pozdrawiam, chciałbym bardzo posłuchać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *