Elvis Presley – Can’t Help Falling in Love

Elvis Presley Can't Help Falling in Love

8 stycznia to szczególna data w muzycznym kalendarzu. Tego dnia w 1945 roku urodził się Wielki David Bowie (wł. David Robert Jones); wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista i producent muzyczny (zm. 10 stycznia 2016 r.). 10 lat wcześniej na świat przyszła świetna Shirley Bassey. Ale najwięcej emocji data ta budzi w sercach fanów Króla - 8 stycznia 1935 r. na południu USA w miejscowości Tupelo w stanie Misisipi. urodził się Elvis Aaron Presley.

Król Rock and Rolla nagrał również wiele wspaniałych ballad. Love Me Tender, Always On My Mind, Can't Help Falling In Love.... Pod tą ostatnią, wykonaną wraz z The Jordanaires w 1961 r. w filmie "Blue Hawaii" (Błękitne Hawaje), podpisali się George David Weiss, Hugo Peretti, Luigi Creatore. Ale pierwowzorem utworu była klasyczna kompozycja Jeana Paula Egide Martiniego (1741–1816) „Plaisir d'Amour”. 

Piosenka dotarła do pozycji 2. na liście Hot 100 pisma Billboard. Osiągnęła szczyt brytyjskich list przebojów w 1962 roku i była wykorzystywana w wielu innych filmach Walta Disneya, takich jak "Wygrane marzenia" i "Lilo i Stich". W latach 1969–1977 podczas koncertów na żywo piosenka zamykała każdy jego koncert. Śpiewał ją podczas 1968 NBC television special oraz w "Aloha from Hawaii" - pierwszym koncercie nadawanym przez satelitę. Wykonywana później przez setki wykonawców, w naszych sercach Can't Help Falling In Love pozostała na zawsze w wersji KRÓLA.

 

Wise men say
Only fools rush in
But I can't help falling in love with you

Shall I stay
Would it be a sin
If I can't help falling in love with you

Like a river flows surely to the sea
Darling so it goes
Some things are meant to be

Take my hand, take my whole life too
For I can't help falling in love with you

 

Mądrzy ludzie mówią:
Tylko głupcy się śpieszą.
Ale ja nic nie mogę poradzić na to, że się w Tobie zakochuję

Czy powinienem zostać?
Czy to byłby grzech
Jeśli nic nie mogę poradzić na to, że się w Tobie zakochuję

Tak jak rzeka pewnie płynie do morza
Tak już jest, Kochanie
Niektóre rzeczy muszą się dziać.

Weź moją dłoń, zabierz też moje życie
Bo nic nie mogę poradzić na to, że się w Tobie zakochuję

  • Elvis już w czasach szkolnych przejawiał talenty muzyczne. Często grał na gitarze i śpiewał popularne przeboje. Pochodził z biednej rodziny. Kiedy miał 15 lat, rodzina przeniosła się do Memphis. Na początku lat 50. miasto było jednym z centrów raczkującego wtedy rock'and'rolla.

 

  • W 1954 roku postanowił, że z okazji urodzin mamy nagra dla niej pocztówkę muzyczną. "That's All Right" została zaprezentowana w wieczornym programie lokalnej stacji radiowej. Zaledwie kilkanaście minut po jej premierze, do rozgłośni nadesłano 14 telegramów oraz odebrano 47 telefonów od słuchaczy, którzy zachwyceni utworem chcieli wiedzieć, kto jest jego wykonawcą. W odpowiedzi na prośby od słuchaczy, piosenka była nadawana codziennie przez kilka tygodni i stała się znana na całym południu Stanów Zjednoczonych.

 

  • Za pierwsze zarobione pieniądze kupił mamie samochód.

 

  • W latach 50. jego charakterystyczne potrząsanie biodrami uważano za nieobyczajne ruchy. W telewizji zakazano nawet pokazywać Elvisa w pełnych planach, tylko od pasa w górę.

 

  • Podczas służby wojskowej w Niemczech nie wynosił się swoją sławą kupił mundury kolegom z biednych rodzin. Zakochał się w zaledwie 14-letniej Priscilii Beaulieu. Ze względu na młody wiek dziewczyny, zakochani musieli rozstać się na kilka lat. Po osiągnięciu przez dziewczynę pełnoletności, para pobrała się w 1967 roku. Rok później urodziła się ich córka Lisa Maria Presley.

 

  • W 1973 roku wystąpił na Hawajach w pierwszym dziejach koncercie transmitowanym przez satelitę. Występ oglądało miliard osób na całym świecie. Jednak sukcesy w życiu zawodowym nie przekładały się na życie prywatne. W tym samym roku rozwiódł się. Zaczął także chorować przewlekle na różne choroby.

 

  • 16 sierpnia 1977 roku w swojej posiadłości Graceland w Memphis, na dzień przed rozpoczęciem trasy koncertowej, zmarł z powodu zatrzymania akcji serca. Pogrzeb króla rock'and'rolla zgromadził setki tysięcy osób.

 

  • Po śmierci został pożegnany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera słowami: „Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Elvis Presley był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu”. W roku 1986 został upamiętniony w muzeum Rock and Roll Hall of Fame.

 

  • Legenda króla rock'and'rolla przetrwała jego śmierć. Część fanów zaczęła utrzymywać, że ich idol tak naprawdę żyje. Zmęczony popularnością miał sfingować własny zgon i zaszyć się gdzieś w spokojnym zakątku świata.

 

  • Can't Help Falling in Love jest jednym z najczęściej wybieranych utworów na weselny Pierwszy Taniec.

 

Piosenki Elvisa Presley'a będą do wysłuchania podczas koncertu "ostatkowego" zespołu ELVIS'56 !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.