Chris Barber w Muzycznym Folwarku

Właśnie mija "okrągła" 11 rocznica niesamowitego występu angielskiego muzyka jazzowego, puzonisty, sakshornisty (tenora), basisty i kierownika wielu jazzowych składów - Chrisa Barbera w Muzycznym Folwarku. 2 maja 2008 roku Chris niespodziewanie zawitał do Mszany Dolnej - w drodze na koncert galowy V Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej.

Wielki muzyk i niezwykle charyzmatyczny człowiek wystąpił wraz z Jazz Band Ball Orchestra, którzy wówczas świętowali 45-lecie istnienia! Wspólnie zagrali znakomicie, udowadniając, że jazz może być pogodny, melodyjny i dostarczać mnóstwo radości. Publiczność zasłuchana w znane standardy reagowała żywiołowo, nagradzając burzą oklasków mistrzowskie solówki i improwizacje. Następnego dnia, opuszczając Folwark Chris Barber prosił, aby pozdrowić naszą FANTASTYCZNĄ publiczność 🙂

Poniżej wspomnienia z występu, dalej biografia Artysty. Zapraszamy na wspaniałe koncerty do Muzycznego Folwarku!

Chris Barber

Donald Christopher Barber urodził się 17 kwietnia 1930 w Welwyn Garden City w hrabstwie Hertfordshire w Anglii. W latach 40-tych Chris uczył się gry na puzonie i kontrabasie w Guildhall School of Music. Choć w późniejszych latach wracał czasem do kontrabasu, jego głównym instrumentem został puzon.
W 1949 założył utworzył pierwszy własny zespół Chris Barber Jazz Band: poza Barberem należeli do niego Monty Sunshine, Ron Bowden i Lonnie Donegan. Na początku następnej dekady grupa zdobyła znaczną popularność, mimo to muzycy postanowili wzmocnić skład Kenem Colyerem. Stała wysoka forma muzyków Barbera sprawiła, że jego zespół znalazł się pośród najlepszych formacji jazzu tradycyjnego w Wielkiej Brytanii, a ich sukcesy zbiegły się z zainteresowaniem tą formą jazzu na przełomie lat 50-tych i 60-tych. W 1955 zorganizował zespół Crane River Jazz Band z klarnecistą Monty Sunshinem, z którym nagrana została wersja utworu Sidneya Becheta "Petite Fleur". W tym samym roku podjął współpracę z zespołem śpiewaczki bluesowej Ottile Patterson, która później została jego żoną. W latach 60-tych nazwa zespołu zmieniła się na Chris Barber Blues and Jazz Band.

W latach 70-tych Chris Barber skoncentrował się na mainstreamie, czerpiąc szczególnie wiele inspiracji z małych zespołów Duke’a Ellingtona. Swój związek z jazzowymi korzeniami, ale także nowoczesnym bluesem, prezentował na koncertach zatytułowanych “Take Me Back To New Orleans” z gościnnie występującym Dr. Johnem. Pod koniec 2001 roku Chris poszerzył swój zespół i nazwa zmieniła się na The BIG Chris Barber Band.

Grę Chrisa Barbera na puzonie cechuje bogaty ton i potoczysty styl improwizacji. Jednakże najbardziej dla jazzu, przede wszystkim brytyjskiego, zasłużył się jako lider i “kustosz” jazzowych stylów. W 1991 roku Chris Barber otrzymał z rąk Królowej Elżbiety II “Order Brytyjskiego Imperium”.

Chris BarberKoncert 01/2018 od lewej: Nick White, John Day, Ian Killoran, Bert Brandsma, John Watson, Peter Rudeforth, Mike Henry, Joe Farler, Bob Hunt, Chris Barber

Wybrana dyskografia: Petit Fleur (1953), Trad Tavern (1962), Getting Around (1963), Get Rolling! (1969), Sideways (1974), Echoes of Ellington (1978), Take Me Back to New Orleans (1980), Creole Love Call (1981), Everybody Knows (1987), In Budapest (1987), Stardust (1988), The Ultimate (1989), We’ll Meet Again (1994)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.